Թանկագին հայրենակիցներ,
Այսօր լրանում է մեր անկախության երեսուն տարին, սակայն չկա այն ուրախությունը, որ պետք է զգայինք այս նշանակալի օրը։ Մենք այս տոնը առաջին անգամ ենք դիմավորում ծրագրված ծանր պարտությունից, տարածքային կորուստներից, մեր ինքնիշխանությունը մասնակի կորցնելուց և հազարավոր ճակատագրերի խեղվելուց հետո։
Հայաստանի՝ իբրև անկախ պետության կայացումը, անքակտելիորեն կապված էր Արցախյան մեր հաղթանակի հետ, սնուցվում էր այդ հերոսական հաղթանակով, որը հայկական ինքնության մաս էր դարձել։ Ընդամենը մեկ տարի առաջ մենք հպարտանում էինք մեր զինված ուժերով և Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական դասավորվածության էական գործոն էինք:
Սակայն այսօր մենք ոչ միայն դադարել ենք Արցախի անվտանգության երաշխավորը լինելուց, այլ նաև ի վիճակի չենք պաշտպանել սեփական ինքնիշխանությունը և մեր քաղաքացիներին։ Մենք կորցրեցինք այն, ինչով հպարտանում էինք վերջին երեսուն տարիներին, և ինչը երկրին ուժ և աշխարհաքաղաքական արժեք էր տալիս։
Պետությունները կառուցվում են ազգային վերելքի շնորհիվ և հենվում ազգային միասնության վրա։ Պարտությունը և դա խորհրդանշող իշխանությունները չեն կարող ներշնչանքի և արարման աղբյուր լինել։
Այսօր, շնորհավորելով Անկախության Տոնը, ուզում եմ հույս և վստահություն հայտնել, որ ազգն իր մեջ ուժ կգտնի ձերբազատվելու այն իշխանությունից, որն ազգային աղետի պատճառ դարձավ։ Ուժեղ և ծաղկող Հայաստան կառուցելու այլ ճանապարհ պարզապես չկա։

Today marks the 30th anniversary of our independence, yet we do not feel the joy we should be experiencing on this momentous day. For the first time, we mark it in the aftermath of a planned and devastating defeat, territorial losses, partial loss of sovereignty, and thousands of shattered lives.
The formation of Armenia as an independent state was inseparably linked to our victory in Artsakh, fueled by the heroism of that triumph, which became a part of Armenian identity. Just a year ago, we took pride in our armed forces and were a significant factor in the geopolitical dynamics of the South Caucasus.
But today, not only have we ceased to be the guarantor of Artsakh’s security, we are also unable to protect our own sovereignty and our citizens. We have lost what we were proud of over the past thirty years—what gave the country strength and geopolitical weight.
Nations are built on waves of national uplift and rest upon national unity. Defeat—and the leadership that symbolizes it—cannot be a source of inspiration and creation.
Today, as I congratulate you on Independence Day, I want to express hope and confidence that our nation will find the strength to rid itself of the leadership that caused this national catastrophe. There is no other path toward building a strong and prosperous Armenia.