Թանկագին հայրենակիցներ,
Այսօր լրանում է մեր անկախության երեսուն տարին, սակայն չկա այն ուրախությունը, որ պետք է զգայինք այս նշանակալի օրը։ Մենք այս տոնը առաջին անգամ ենք դիմավորում ծրագրված ծանր պարտությունից, տարածքային կորուստներից, մեր ինքնիշխանությունը մասնակի կորցնելուց և հազարավոր ճակատագրերի խեղվելուց հետո։
Հայաստանի՝ իբրև անկախ պետության կայացումը, անքակտելիորեն կապված էր Արցախյան մեր հաղթանակի հետ, սնուցվում էր այդ հերոսական հաղթանակով, որը հայկական ինքնության մաս էր դարձել։ Ընդամենը մեկ տարի առաջ մենք հպարտանում էինք մեր զինված ուժերով և Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական դասավորվածության էական գործոն էինք:
Սակայն այսօր մենք ոչ միայն դադարել ենք Արցախի անվտանգության երաշխավորը լինելուց, այլ նաև ի վիճակի չենք պաշտպանել սեփական ինքնիշխանությունը և մեր քաղաքացիներին։ Մենք կորցրեցինք այն, ինչով հպարտանում էինք վերջին երեսուն տարիներին, և ինչը երկրին ուժ և աշխարհաքաղաքական արժեք էր տալիս։
Պետությունները կառուցվում են ազգային վերելքի շնորհիվ և հենվում ազգային միասնության վրա։ Պարտությունը և դա խորհրդանշող իշխանությունները չեն կարող ներշնչանքի և արարման աղբյուր լինել։
Այսօր, շնորհավորելով Անկախության Տոնը, ուզում եմ հույս և վստահություն հայտնել, որ ազգն իր մեջ ուժ կգտնի ձերբազատվելու այն իշխանությունից, որն ազգային աղետի պատճառ դարձավ։ Ուժեղ և ծաղկող Հայաստան կառուցելու այլ ճանապարհ պարզապես չկա։

Сегодня исполняется 30 лет нашей независимости, но нет той радости, которую мы должны испытывать в этот знаменательный день. Мы впервые его встречаем после запланированного тяжелого поражения, территориальных потерь, частичной утраты суверенитета и многих тысяч покалеченных судеб.
Становление Армении, как независимого государства, было неразрывно связано с нашей победой в Арцахе, подпитывалось героизмом этой победы, ставшей частью армянской идентичности. Всего год назад мы гордились нашими вооруженными силами и были существенным фактором в геополитических раскладах на Южном Кавказе.
Однако сегодня мы не только перестали быть гарантом безопасности Арцаха, но не в состоянии защитить собственный суверенитет и своих граждан. Мы утратили то, чем гордились последние тридцать лет, и что придавало стране силу и геополитическую значимость.
Государства строятся на волне национального подъёма и опираются на национальное единство. Поражение и символизирующая ее власть не могут быть источником вдохновения и созидания.
Сегодня, поздравляя вас с Днём независимости, я хочу выразить надежду и уверенность, что нация найдёт в себе силы избавиться от власти, ставшей причиной национальной катастрофы. Другого пути к строительству сильной и процветающей Армении просто нет.