Հարգելի հայրենակիցներ,
Արդարությունը վերականգնելու ճանապարհին այսօր կարևոր քայլ արձանագրվեց. ազատ արձակվեցին «Հայաստան» դաշինքի՝ տևականորեն ապօրինի կալանքի տակ պահվող պատգամավորներ Արմեն Չարչյանը, Մխիթար Զաքարյանը և Արթուր Սարգսյանը:
Ի սկզբանե ակնհայտ էր, որ այս հետապնդումը որևէ կապ չունի արդարադատության հետ: Սա այն ակնհայտ ապօրինություններից էր, որը հասկանալի էր անգամ իրավաբանությունից գիտելիքներ չունեցողների, բայց ոչ՝ այսօրվա դատախազության ու որոշ դատավորների համար:
Միասնական, կազմակերպված ու գրագետ պայքարի արդյունք էր ապօրինությունների այս շղթայի կոտրումը:
Մենք շարունակելու ենք պայքարը, բոլոր շինծու գործերը քանդվելու են, և վստահեցնում եմ՝ ապօրինություն գործած պաշտոնյաները սեփական մաշկի վրա զգալու են իսկական արդարադատության ուժը:

Robert Kocharyan on Restoring Justice for Political Prisoners
An important step was taken today on the path to restoring justice: members of the “Armenia” Alliance — MPs Armen Charchyan, Mkhitar Zakaryan, and Arthur Sargsyan, who had been unlawfully detained for a prolonged period — have been released.
From the very beginning, it was evident that this persecution had nothing to do with justice. It was one of those blatant violations of the law that was clear even to those with no legal background — but not, apparently, to today’s Prosecutor’s Office and certain judges.
Breaking this chain of illegalities was the result of a united, organized, and competent struggle.
We will continue the fight. All fabricated cases will fall apart, and I assure you — the officials who committed these violations will feel the true force of justice on their own skin.