Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցել է «Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքին
Նոյեմբերի 8-ին Ազատության հրապարակում «Հայաստան» դաշինքի կողմից հրավիրված հանրահավաքի ժամանակ սկիզբ դրվեց համազգային դիմադրության շարժմանը Հայաստանում, Արցախում, Սփյուռքում։ Այս շարժման գլխավոր նպատակն է կանխել Արցախի հայաթափումը, Հայաստանի թուրքացումը և նոր կապիտուլյացիան։
«Այս պայքարը շատ երկար չի տևելու՝ շաբաթների, ամիսների հարց է լինելու, և ամեն ինչ կախված է Ազատության հրապարակում կանգնած յուրաքանչյուր քաղաքացուց։
Պայքարելու ենք, և վստահ եղեք, որ սրանց վռնդելու ենք՝ բարիկադներով, ընտրություններով կամ մեկ այլ ճանապարհով, և այդ բարիկադներում ես ձեր կողքը կանգնած եմ լինելու», - հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նախագահի ելույթից հետո հրապարակվեց հանրահավաքի հայտարարությունը, որտեղ նշված է․ «Նպատակն անփոփոխ է՝ հեռացնել պարտության խորհրդանիշ ուժին, վերականգնել Հայասատանի ինքնիշխանությունն ու հայ մարդու արժանապատվությունը»։

Роберт Кочарян принял участие в митинге блока «Армения»
8 ноября на площади Свободы в Ереване, во время митинга, организованного блоком «Армения», было объявлено о начале общеармянского движения сопротивления — в Армении, Арцахе и Диаспоре.
Основная цель движения — предотвратить депопуляцию Арцаха, тюркизацию Армении и новую капитуляцию.
«Эта борьба не затянется надолго — вопрос недель или месяцев, и всё зависит от каждого гражданина, стоящего на площади Свободы.
Мы будем бороться, и будьте уверены — мы их выгоним: баррикадами, выборами или другим способом. И на этих баррикадах я буду рядом с вами», — заявил второй президент Армении и лидер блока «Армения» Роберт Кочарян во время митинга.
После выступления президента было оглашено заявление митинга, в котором отмечалось:
«Цель остаётся неизменной — убрать силу, ставшую символом поражения, восстановить суверенитет Армении и достоинство армянского народа».