Ռոբերտ Քոչարյանի ուղերձը Հայոց բանակի օրվա առթիվ
Ցավով արձանագրում ենք՝ անցնող շուրջ 8 տարիներին արվել է ամեն ինչ մեր՝ տարածաշրջանի ամենամարտունակ ու հաղթական բանակը թուլացնելու, մասնատելու, կոտրելու համար։
Քաղաքական ղեկավարության՝ իր սխալները բանակի վրա բարդելու մոլուցքն անհետևանք չմնաց մեր բանակի համար:
Աշխարհի բոլոր պետությունների համար իրական, երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության գլխավոր երաշխավորն ամուր և մարտունակ բանակն է, և մենք բացառություն չենք կարող լինել:
Լիահույս եմ, որ մեզ կհաջողվի արագորեն փոխել իրավիճակը, վերականգնել բանակի ուժը և ոգին, ինչը կապահովի կայուն խաղաղություն:

Обращение Роберта Кочаряна по случаю Дня Армянской армии
С болью констатируем, что за последние 8 лет было сделано все возможное, чтобы ослабить, разделить и сломить нашу самую боеспособную и победоносную армию в регионе.
Одержимость политического руководства идеей перекладывания вины за свои ошибки на армию не осталась без последствий для нашей армии.
Главным гарантом подлинного, долгосрочного и достойного мира для всех государств  является сильная и боеспособная армия, и мы не можем быть исключением.
Я полон надежд, что нам удастся в кратчайшие сроки изменить ситуацию, восстановить силу и дух армии, что обеспечит стабильный мир.