Ռոբերտ Քոչարյանը մանդատից հրաժարվելու մասին
Այսօր «Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդեւանյանը ԿԸՀ ներկայացրեց  պատգամավորի մանդատից հրաժարվելու՝ իմ որոշման մասին դիմումը:
Այնպես է ստացվել, որ ժամանակին եղել եմ թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի խորհրդարանների պատգամավոր, սակայն բնավորության կերտվածքով միշտ հանդիսացել եմ գործադիր իշխանության մարդ։ Համոզված եմ, որ հիմա ավելի ճիշտ է տեղս զիջել թիմակիցներիս, որոնցից յուրաքանչյուրը, վստահ եմ, լավ պատգամավոր է դառնալու։
Այս քայլով նաեւ իմ համաձայնությունն եմ հայտնում հազարավոր թիմակիցներիս, որոնք ինձ են փոխանցել այդ կարծիքը, որ Արցախի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոններից հետո  չպետք է գայթակղվեմ պատգամավորի մանդատով։ Վերջապես, ինձ ձայն էին տալիս որպես Դաշինքի վարչապետի թեկնածու։
Միեւնույն ժամանակ, հարկ եմ համարում շեշտել, որ Ազգային Ժողով իմ չգնալը չի նշանակում դուրս գալ պայքարից։ Ֆրակցիան Դաշինքի ներկայությունն է ԱԺ-ում, իսկ ես շարունակում եմ մնալ Դաշինքի առաջնորդը ու ամենօրյա հետեւողական աշխատանքով նպաստելու եմ մեր սպասվելիք հաղթանակներին։

Today, the official representative of the "Armenia" alliance, Aram Vardevanyan, submitted a statement to the Central Electoral Commission regarding my decision to renounce my parliamentary mandate.
It so happened that, in the past, I was a member of parliament both in Artsakh and in Armenia. However, by nature, I have always been a person of the executive branch. I am convinced that at this stage, it is right to give my place to members of my team, each of whom, I am sure, will become a worthy parliamentarian.
With this step, I also express agreement with my comrades who conveyed to me the opinion that, after having served as President of Artsakh and President of Armenia, I should not be tempted by a parliamentary mandate. After all, people voted for me as the alliance’s candidate for Prime Minister.
At the same time, I find it important to stress that my refusal to enter parliament does not mean I am stepping away from the struggle. The parliamentary faction represents the alliance’s presence in the National Assembly, and I will continue to be the leader of the alliance and work daily and consistently toward our future victories.