34 տարի առաջ այս օրը մեկնարկը տրվեց Արցախի և ողջ հայ ժողովրդի համար դժվար, բայց լավ ապագա խոստացող իրադարձությունների։ Մի գործընթաց, որը բերեց Արցախի վերածննդի։
Այս շարժմանը մասնակցեց ողջ հայությունը: Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքը փառահեղ հաղթանակներից հետո լծվեցին Արցախի Հանրապետության շենացմանն ու պետականության ամրապնդմանը:
Այսօր, սակայն, ծանր ապրումներով եմ շնորհավորում Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ։ Մենք պարտավոր ենք վերագտնել մեր ուժը, վճռականությունը և միասնությունը՝ հաղթահարելու հուսահատությունը և պարտության հետևանքները:

Обращение Роберта Кочаряна по случаю 34-летия Арцахского движения
34 года назад в этот день был дан старт тяжёлым для Арцаха и всего армянского народа, но обещающим хорошее будущее событиям. Процесс, который привел к возрождению Арцаха.
В этом движении приняло участие все армянство. После славных побед Армения, Арцах и Диаспора впряглись в благоустройство и укрепление государственности Республики Арцах.
Сегодня, однако, я с тяжёлыми переживаниями поздравляю по случаю возрождения Арцаха. Мы обязаны вновь обрести нашу силу, решительность и единство для преодоления отчаяния и последствий поражения.